21 Ekim 2014 Salı

Inception

Ufakça bir google araması sonucunda internette çok sayıda anime blogu olduğunu gördüm. Aslında anime sevgim ufak bir çocukken Meitantei Conan'ın en sevdiğim çizgi film olduğunu farketmemle başlamış, Tsubasa, Sailor Moon ve Dragon Ball gibi klasikler ile devam etmişti. (Her 90'lar Türkiye çocuğu gibi...)
Tabi, japonların bambaşka animasyon tarzı ve anlatım stili, ilerleyen yıllarda sinemaya bakışımı da oldukça kökten etkilemiş ve japon sinemasına genel olarak bambaşka bir yer vermemi sağlamıştı hayatımda. Japonlar günümüzde hala, seri bir şekilde anime serileri üretmeye devam ederken, özellikle son yıllarca filmlere daha az önem verir oldular. Sinema tarihinde yer edinmiş anime filmlere baktığımda yüzlerce film de göremedim. Gerçekten iyi olanların sayısı sınırlı iken, zaten bunların büyük bir kısmı da daha büyük serilerin yan projeleri ya da finali şeklinde hazırlanmış durumda.
Herkes uzun uzun seriler izlemek zorunda değil. Kaldı ki, japonların seri üretim ve sınırsız yaratıcılık gücü, ciddi nüfusun da etkisiyle korkunç bir tüketim ortamı yaratmış durumda. Mangalar ardı arkası kesilmeden gelirken, animeleri hızlıca üretiliyor ve piyasaya sürülüyor. Bunu takip etmek neredeyse kişinin tüm mesaisini buna ayırması anlamına gelebiliyor. Bu nedenle sanırım, daha major ve duyulmuş serileri takip etmek mümkün oluyor pek çoğumuz için. (Naruto, One Piece ve Attack On Titan gibi örneklerde olduğu gibi.)
Diğer yandan filmler, sadece belli başlı emekçilerin hala varetmeye uğraştığı bir alan. Ghibli gibi büyük bir markanın varlığı olmasa, sadece bir takım bağımsız yapımcıların ürünlerinden ibaret hale bile gelebilirdi. Anime filmleri bu nedenle ayrıca ilgilenilmesi gereken bir alan. İnternetteki çok güzel türkçe anime blogundan ayrılan nokta bu olacak diye düşünüyorum. Daha sakin, dingin bir dünya burası. Üstelik üstüne defalarca kere yazı yazılmış animeler hakkında bir kere de ben yazayım istedim. Kaybedecek bir şeyim yok, hatta Miyazaki aşkı ile başlayan bir sinema yapıtı olarak anime sevgim 10 yılını çoktan doldurdu. Kenarda köşede sakladığım birkaç ufak numara bile var.

Eğer anime filmleri ile ilgili düzgün bir database, sıkıştırılmış ve net bir bilgi havuzu arıyorsanız, tam olarak doğru yerdesiniz. Buradan konusu ilginizi çeken herhangi bir animeyi seçip, sevgilinizle veya arkadaşlarınızla (ve tabi ki isterseniz yalnız:) keyifle izleyebilirsiniz.1 yorum:

 1. Merhaba, çok meşakkatli bir işe el atmışsınız. Ben de sizin de üyesi olduğunuz Türkanime forumda benzeri bir konu açmayı planlıyorum. Forum nick jans09. elimde çok fazla anime film birikti içinden çıkmaz hale geldim diyebilirim. Film tanıtımlarını hazırlama şeklim;

  1 Ookami Kodomo Ame to Yuki (Kurt Çocuklar Ame ve Yuki)
  http://www.turkanime.tv/anime/ookami-kodomo-no-ame-to-yuki
  Yapım Yılı: 2012
  Yönetmen: Mamoru Hosoda
  Hikaye Yazarı: Mamoru Hosoda
  Tür: Dram, fantastik
  Konu: Sıradan bir kadın olan Hana ve babaları kurt adam olan iki çocuğunun (Ame ve Yuki'nin) yaşam şartlarını ele alıyor.
  Başlıca Seiyyular: Aoi Miyazaki, Kuroki Haru, Osawa Takao, Shota Sometani, Yukito Nishi.
  Film Müziği: Takagi Masakatsu

  bu şekilde. Böyle bir blog olması çok hoşuma gitti. Elinize sağlık :)

  YanıtlaSil